- szlaki rowerowe wzdłuż wybrzeża Bałtyku
- plaże południowej Szwecji – Sandhammaren i Falsterbo
- urokliwe miasteczka Skanii – Ystad, Lund i Helsingborg
- zwiedzanie Malmö – stolicy regionu
- poznawanie smaków lokalnej kuchni
- półwysep Kullaberg – perła zachodniej Skanii
Co prawda Skania to nie Toskania, ale południowy region Szwecji równie dobrze nadaje się do turystyki rowerowej niczym słynna włoska kraina. Szczególnie w okresie letnim, gdy mamy do czynienia z bardzo długim dniem, pogoda jest zaskakująco jak na Skandynawię sprzyjającą, a doskonale przygotowane ścieżki rowerowe pomagają w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Będziemy mogli się o tym przekonać podczas naszego nowego wyjazdu rowerowego na południe Szwecji.
Na wyprawie rowerowej po Szwecji poznamy najważniejsze miejsca na mapie turystycznej Skanii. Zawitamy do kojarzonego z powieści kryminalnych Ystadu, popularnego miasteczka studenckiego Lund, czy wreszcie do stolicy regionu – Malmö. Przekonamy się, czy szwedzkie wybrzeże Bałtyku oferuje piaszczyste plaże nie gorsze od tych spotykanych w Świnoujściu czy na Półwyspie Helskim. Posmakujemy potraw charakterystycznych dla Szwecji – śledzia serwowanego w najróżniejszej postaci czy klopsików mięsnych köttbular. W końcu na własnej skórze (czytaj: nogach) przekonamy się jak sprawdzają się niedawno oddane do użytku ścieżki rowerowe usytuowane w południowej, wschodniej i zachodniej części Skanii. Zapraszamy do poznawania uroków tej krainy poprzez udział w naszej wycieczce rowerowej po Szwecji!
Program:
Dzień 1
Wyjazd w czwartek. Zbiórka w Warszawie w godzinach popołudniowych, możliwość dołączenia do wyjazdu w Trójmieście. Przejazd do portu w Gdyni, gdzie wieczorem zaokrętujemy się na prom. Noc spędzimy płynąc do Karlskrony.
Dzień 1
Karlskrona – Karlshamn | ok. 75 km na rowerze
W godzinach porannych dobijamy do brzegu w porcie Karlskrona. Po zjedzeniu śniadania ruszamy na pierwszą trasę rowerową. Czeka nas lekko pagórkowata droga wiodąca wzdłuż wybrzeża regionu Blekinge sąsiadującego ze Skanią. Korzystając z długiego dnia, możemy oddać się spokojnemu pokonywaniu kolejnych kilometrów. Tego dnia trasę zakończymy w miejscu zakwaterowania w Karlshamn.
Dzień 3
Karlshamn – Åhus | ok. 67 km na rowerze
Ten dzień zaczynamy w porcie Karlshamn. Po wyjeździe z miasta będziemy kierować się do miejscowości Mörrum. W rzece o tej samej nazwie łowi łososie sam król Szwecji Karol XVI Gustaw! Dalej przejedziemy na południe, kierując się na wybrzeże Bałtyku. Po drodze odwiedzimy senne Sölvesborg, a dzień zakończymy w Åhus. To spokojne miasteczko na wschodnim wybrzeżu Skanii latem zamienia się w popularny nadbałtycki kurort. Prócz doskonałych plaż Åhus słynie z niezwykle dobry lodów i... produkcji popularnej wódki. Po rozsądnym dawkowaniu wszystkich tych atrakcji na nasze miejsce noclegowe będziemy wracać już autokarem.
Dzień 4
Kivik – Kåseberga | ok. 65 km na rowerze
Startujemy w miejscowości Kivik, gdzie możemy na chwilę przystanąć przy stanowisku archeologicznym z epoki brązu. Następnie, podążając dalej w kierunku południowo-wschodnim, miniemy mniejsze miejscowości, docierając do Simrishamn – największego portu rybackiego w Szwecji. W dalszej części trasy rowerowej przejedziemy do miejscowości Sandhammaren, gdzie znajduje się jedna z najładniejszych szwedzkich plaż nad Bałtykiem. Tego dnia rowerową trasę zakończymy w miejscowości Kåseberga, gdzie po załadowaniu rowerów udamy się pieszo na zwiedzanie ales stenar – kamiennego kompleksu zwanego szwedzkim Stonehenge, będącego najprawdopodobniej formą grobowca autorstwa przodków wikingów. Po zwiedzaniu udamy się już autokarem na nasz kolejny nocleg do miejscowości Lund.
Dzień 5
Kullaberg – Landskrona | ok. 63 km na rowerze
Rano przejedziemy autokarem na półwysep Kullen, ze słynnym klifem Kullaberg — najdalej wysuniętym punktem zachodniej części Skanii. Tutaj będziemy mogli podziwiać jedną z najwyżej położonych latarni morskich w Szwecji i z bliska przyjrzeć się majestatycznym skałom schodzącym do morza. I choć tego dnia będziemy poruszać się zachodnim wybrzeżem Skanii, chwilami będzie można się poczuć niczym we włoskiej... Toskanii. Po drodze odwiedzimy miasteczko Molle, które latem tętni życiem jako nadmorski kurort, a nieco dalej wjedziemy do większego Höganäs – słynącego z doskonałej ceramiki. Tuż przed Helsingborgiem zatrzymamy się przy pałacu Sofiero, letniej rezydencji szwedzkiej rodziny królewskiej. W samym Helsinborgu zatrzymamy się na dłużej, by pozwiedzać to jedno z najstarszych szwedzkich miast. Po przerwie ruszymy na ostatni fragment trasy rowerowej tego dnia, docierając do Landskrony, w której zakończymy naszą rowerową trasę tego dnia.
Dzień 6
Lund – Malmö – Falsterbo | ok. 71 km na rowerze
Dzień zaczniemy spod naszej bazy noclegowej w Lund, skąd udamy się w stronę Malmö, największego miasta Skanii. W Malmö pozwolimy sobie na dłuższą przerwę, przez co będziemy mogli podziwiać najciekawsze atrakcje miasta – późnogotycki ratusz, zamek Malmöhus czy najwyższy budynek mieszkalny Turning Torso zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Malmö słynie też ze świetnych ścieżek rowerowych, którymi sprawnie wyjedziemy z miasta w kierunku półwyspu Falsterbo. Po drodze przystaniemy w Höllviken, popularnym letnim kąpielisku znanym z pięknych plaż, doskonałych lodów i ze smażonego śledzia z purée. Dzień zakończymy jednak nieco dalej w miejscowości Skanör med Falsterbo, gdzie będziemy mieli okazję trochę poplażować (jeżeli pogoda dopisze).
Dzień 7
Trelleborg – Ystad | ok. 53 km na rowerze
Ostatni dzień na rowerach zaczniemy w mieście Trelleborg będącym jednym z największych portów promowych Szwecji. Tego dnia będziemy poruszać się południowym wybrzeżem Bałtyku trasą rowerową Sydkustleden. Po drodze do Ystad zahaczymy o najdalej na południe wysunięty punkt Szwecji – malutki port Smygehuk. Potem odbijemy nieco dalej od wybrzeża, by zobaczyć tradycyjne (nieużywane już) piece do wypalania wapienia. Znów zjedziemy nad samo wybrzeże, mijając spokojne skańskie miasteczka nad Bałtykiem, by ostatecznie dotrzeć do Ystad. W samym Ystad będziemy mieć dość czasu, by dokładnie zwiedzić to jedne z najbardziej urokliwych miasteczek w Skanii. Fani skandynawskich kryminałów będą mogli zajrzeć na ulicę Mariagatan 10, gdzie mieszkał słynny powieściowy komisarz Kurt Wallander. Można będzie się też przejść średniowiecznymi uliczkami Ystad, zwiedzić tutejszy kościół mariacki czy zobaczyć latarnię morską. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu załadujemy rowery na przyczepę, by udać się autokarem do Karlskrony, skąd po zaokrętowaniu ruszymy w nocny rejs do Gdyni.
Dzień 8
W godzinach wczesno porannych zawiniemy do portu w Gdyni. Przejazd do Warszawy i zakończenie wyjazdu w okolicach wczesnopopołudniowych.
Cena obejmuje:
- Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy, możliwość dołączenia w Trójmieście)
- Transport promem Gdynia – Karlskrona – Gdynia (kabiny 2-osobowe)
- Zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelu, 2 noclegi na promie
- Wyżywienie: 5 śniadań w hotelu
- Opiekę polskiego przewodnika
- Transport rowerów na specjalnej przyczepie
- Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
- Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
- Podatek VAT
Cena nie obejmuje:
- Wyżywienia poza śniadaniami: 200-300 SEK/dzień
- Kosztu uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe, opłaty parkingowe, zwyczajowe napiwki): 350 SEK
- Indywidualnych biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego (w miarę dostępności): 1595 PLN
- Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 250 PLN
- Dopłaty do transportu roweru elektrycznego 200 PLN, ilość miejsc ograniczona
Liczba uczestników: 20 - 35 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN
W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 50 000 EUR, NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 2000 PLN.